Solo & Ensemble

2006

Aimee Pashby, 5-12 Band Director


JH Solo & Ensemble Results
Shell Lake had 46 entries this year. 19 of those entries were awarded a first division rating and 22 of them a second division rating and 3 of them received a third division rating. 4 of the 19 firsts received *I ratings and were chosen to continue on and perform at the state level on May 6th at UW-Eau Claire.


Two 6th grade ensembles participated this year for a critique of their performances.
Kellie Myers, Dillon Hopke, Emma Frey, Johnathan Lloyd, and Emmalee Statz performed two trumpet choir pieces.
Emilee Organ and Sarah Shumaker performed three flute duet pieces.


Students who received a III in Class C:
Band Events
Garth Richter – trumpet solo

Alyssa Whitebird – tuba solo.


Students who received a II in Class C:
Band Events
Johannah Feeney – trumpet solo

Jena Fogelberg – trumpet solo

Brandie Evans – timpani solo

Amanda Hagen – snare drum solo

Emily Pfluger – clarinet solo

Susan Lowe – clarinet solo

Eric Falstad – tenor saxophone solo

Jackie Brown – flute solo

Tory Williams – baritone saxophone solo


Choir Events
Alyssa Whitebird – vocal solo

Marlo Fields – vocal solo.


Students who received a I in Class C:
Band Events
Lindsey Green – flute solo

Julie Simpson, Stephanie Clark, Samantha Morris, Lindsey Green, Rebekah Petersen, Ashley Quinton, Brittney Foster, Jackie Brown – flute choir

Korynn LeVan, Jena Fogelberg, Johannah Feeney, Alyssa Steen, Garth Richter, David Smith, Thomas VanSelus, Leah Keefe, Brandon Anderson, Drew Knoop, Alyssa Whitebird – brass ensemble

Brandon Degner, Jordan Forsythe, Brandie Evans, Amanda Hagen, Aaron Slinker, Sadie Gajewski – percussion ensemble

Kyle Lechnir, Joey Mikula, Eric Falstad, Tory Williams – saxophone quartet

Ashley Anderson, Elise Bouchard, Cavan Maher, Emily Pfluger, Susan Lowe, Cristy Spaulding, Natasha Mattson, Hannah Bartz, Ashley Bennett, Marlo Fields – clarinet choir

 


Choir Events
Ashley Quinton – vocal solo

Cristy White – vocal solo

Cavan Maher – vocal solo


Students who received a III in Class B:
Band Events
Thomas VanSelus – French horn solo


Students who received a II in Class B:
Band Events
Ashley Anderson – clarinet solo

Hannah Bartz – clarinet solo

Ashley Quinton – flute solo

Joey Mikula – alto saxophone solo

Stephanie Clark – flute solo

Elise Bouchard – clarinet solo

Rebekah Petersen – flute solo

Samantha Morris – flute solo

Rebekah Petersen and Samantha Morris – flute duet


Students who received a I in Class B:
Band Events
Marlo Fields – bass clarinet solo

Leah Keefe – trombone solo

Brandon Degner, Sadie Gajewski, Jordan Forsythe – percussion trio

Cavan Maher – clarinet solo


Choir Events
Korynn LeVan – vocal solo

Brandon Degner – vocal solo


Students who received a II in Class A:
Band Events
Ashley Bennett – bass clarinet solo

Kyle Lechnir – alto saxophone solo

 

The following students received ratings of I* in Class A, ensuring them a place at the State Solo & Ensemble Festival at UW-Eau Claire:
Band Events
Brandon Degner - multiple percussion solo

Julie Simpson – flute solo

Stephanie Clark and Julie Simpson – flute duet


Piano Events
Brandon Degner – piano solo

 

 

HS Solo & Ensemble Results
Shell Lake had 78 entries this year. 54 of those entries were Class A, 18 were Class B and 6 were Class C. 46 events were awarded a first division rating, 27 of them a second division rating and 4 of them received a third division rating. 22 of the 46 firsts received *I ratings and were chosen to continue on and perform at the state level on May 6th at UW-Eau Claire.


Critique Only Performance – Class C
Band Events
Cory Campbell, trumpet solo


Students who received a III in Class C:
Band Events
Janette Blunt, marimba solo


Students who received a II in Class C:
Band Events
Melissa Story, marimba solo


Piano Events
Julie Simpson, piano solo

Michelle Simpson, piano solo

Sadie Gajewski, piano solo

 

Students who received a III in Class B:
Band Events
John Cusick, marimba solo

Zoie Juza, trumpet solo

 

Students who received a II in Class B:
Band Events
Desiree Hartwig, clarinet solo

Kyndra Swan, oboe solo

Eric Berlin, trombone solo


Choir Events
Janette Blunt, soprano solo

Alyssa Geary, alto solo

Kelli Marlow and Alyssa Geary, vocal duet

Paula Burton, soprano solo

 

Students who received a I in Class B:
Band Events
Kelsey Bitney, euphonium solo

Mel Bryan, tuba solo

Jen Haack, euphonium solo

Ann Keefe, flute solo

Rachael Nickell, alto sax solo


Aurora Pollei, bari sax solo


Choir Events
Marlon Fields, baritone solo

Annie Dunham, alto solo


Piano Events
Rachael Nickell, piano solo


Students who received a III in Class A:
Band Events
Devin Rank, trumpet solo


Students who received a II in Class A:
Band Events
Claudia Berlin, flute solo

Paula Burton, alto sax solo

Ted Mentele, snare drum solo

Sam Evans, piccolo solo

Sam Evans and Sarah Jamme, flute duet

Joel Simpson, bass guitar solo

Justin Hemshrot, trumpet solo

Tony Mikula, trumpet solo

Chris Jensen, tenor sax solo

Kelli Marlow, clarinet solo

Regan Myers, alto sax solo

Kenna Organ and Kelli Marlow, flute-clarinet duet

Alec Roeser, jazz improvisation


Choir Events
Evan Fox, tenor solo

Sami Dodge, Adelle Fredrickson, Heather Wiesner, vocal trio

Kelli Marlow, alto solo


Students who received a I in Class A:
Band Events
Adelle Fredrickson, Amanda Zaloudek, Claudia Berlin, Ann Keefe, Sarah Jamme, Sam Evans, Kenna Organ, Michelle Simpson, flute choir

Adelle Fredrickson, flute solo

Annie Dunham, oboe solo

Sarah Jamme, flute solo

Max Bryan, Mel Bryan, Tony Mikula, Aurora Pollei, Robbie VanSelus, brass quintet

Evan Fox, bari sax solo

Aurora Pollei, French horn solo

Jen Haack, Robbie VanSelus, Eric Berlin, trombone trio

Kenna Organ, flute solo; Jenna Rock, clarinet solo

Michelle Simpson, Kenna Organ, Stephanie Clark, Julie Simpson, flute quartet

Max Bryan, Devin Rank, Tony Mikula, Justin Hemshrot, Zoie Juza, Cory Campbell, Katie Grocke, Aurora Pollei, Robbie VanSelus, Eric Berlin, Jen Haack, Kelsey Bitney, Mel Bryan, brass ensemble


Choir Events
Stephanie Hemshrot, Musical Theater

Stephanie Hemshrot, soprano solo


Piano Events
Alex Mentele, piano solo

 

 

The following students received ratings of I* in Class A, ensuring them a place at the State Solo & Ensemble Festival at UW-Eau Claire:
Band Events
Brandon Degner and Jenna Dosch, marimba duet

Jenna Dosch, marimba solo

Max Bryan, trumpet solo

Max Bryan, Mel Bryan, Tony Mikula, trumpet trio

Alyssa Degner, clarinet solo

Alyssa Degner, Alex Mentele, Jenna Rock, Kelli Marlow, Desiree Hartwig, Desirae Karich, clarinet choir

Katie Grocke, French horn solo

Desirae Karich, bass clarinet solo

Alex Mentele, clarinet solo

Michelle Simpson, flute solo

Amanda Zaloudek, flute solo

Robbie VanSelus, trombone solo

Jenna Dosch, Alex Mentele, Janette Blunt, Annie Dunham, Alec Roeser, John Cusick, Brandon Degner, Joel Simpson, Ted Mentele, percussion ensemble

Annie Dunham, Michelle Simpson, Jenna Rock, woodwind trio

Kenna Organ, Sam Evans, Annie Dunham, flute/oboe trio


Choir Events
Sami Dodge, soprano solo

John Cusick, bass solo

Willie Christ, tenor solo


Piano Events
Alyssa Degner, piano solo

Brandon Degner and Annie Dunham, piano duet

Jenna Dosch, piano solo

Annie Dunham, piano solo


The Jazz Festival took place in Cameron on March 21st. The High School Jazz Ensemble and the Jazz Combo received a *I rating at that event and will also be performing at the State Solo & Ensemble Festival on May 6th.


High School Jazz Ensemble
Alyssa Degner, Regan Myers, Rachael Nickell, Paula Burton, Jenna Rock, Chris Jensen, Adelle Fredrickson, Aurora Pollei, Robbie VanSelus, Jen Haack, Katie Grocke, Michelle Simpson, Max Bryan, Mel Bryan, Tony Mikula, Devin Rank, Annie Dunham, Jenna Dosch, Alex Mentele, Alec Roeser, Joel Simpson, Ted Mentele.


Jazz Combo
Alec Roeser, Joel Simpson, Alex Mentele, Max Bryan, Alyssa Degner, Jenna Rock, Aurora Pollei, Robbie VanSelus.

The following students performed again at the State Solo & Ensemble Festival in Eau Claire on May 6th. Shell Lake students earned 7 - 2nds and 20 - 1sts.

State Solo and Ensemble Awards:
II Division Rating
Band Events:
Julie Simpson and Stephanie Clark - flute duet

Brandon Degner - multiple percussion solo

Annie Dunham, Michelle Simpson, Jenna Rock - woodwind trio
Katie Grocke - French horn solo; Alex Mentele - clarinet solo


Choir Events:
Willie Christ - vocal solo


Piano Events:
Annie Dunham - piano solo


I Division Rating
Band Events:
Robbie VanSelus - trombone solo

Alex Mentele, Janette Blunt, Jenna Dosch, Annie Dunham, John Cusick, Alec Roeser, Ted Mentele, Joel Simpson, Brandon Degner - percussion ensemble

Alyssa Degner, Alex Mentele, Jenna Rock, Desiree Hartwig, Kelli Marlow, Desirae Karich - clarinet choir

Brandon Degner and Jenna Dosch - marimba duet

Michelle Simpson - flute solo

Max Bryan, Mel Bryan, and Tony Mikula - trumpet trio

Kenna Organ, Sam Evans, and Annie Dunham - woodwind trio

Amanda Zaloudek - flute solo

Desirae Karich - bass clarinet solo

Alyssa Degner - clarinet solo

Max Bryan, Alyssa Degner, Jenna Rock, Robbie VanSelus, Aurora Pollei, Joel Simpson, Alex Mentele, Alec Roeser - jazz combo

Julie Simpson - flute solo

Max Bryan - trumpet solo

Alyssa Degner, Regan Myers, Rachael Nickell, Paula Burton, Jenna Rock, Chris Jensen, Adelle Fredrickson, Aurora Pollei, Robbie VanSelus, Jen Haack, Michelle Simpson, Katie Grocke, Max Bryan, Mel Bryan, Devin Rank, Tony Mikula, Alex Mentele, Annie Dunham, Jenna Dosch, Alec Roeser, Ted Mentele, Joel Simpson
- Jazz Ensemble


Choir Events:
John Cusick - vocal solo

Sami Dodge - vocal solo


Piano Events:
Alyssa Degner - piano solo

Jenna Dosch - piano solo

Brandon Degner and Annie Dunham - piano duet

Brandon Degner - piano solo

Exemplary Soloist Award:
Max Bryan

 

 

 

 

Pep Band Schedule

Band Schedule & Calendar

Band Handbook
Band-Aides Page
Florida Trip
Scrapbook & Festival Results
Related Links
Band Home Page

 

Shell Lake Home Page